Isus ozdravlja

ČAKOVEC, 17. 11. 2019.
U čakovečkoj župi svetog Nikole biskupa, u nedjelju 17. studenog 2019. godine, održan je još jedan u nizu susreta zajednice „Vjere i svjetla“, koja okuplja osobe s intelektualnim teškoćama, njihove obitelji i prijatelje s područja Međimurske županije, a čiji susreti se održavaju svake treće nedjelje u mjesecu.

Naš susret započeo je molitvom, nakon čega smo naučili novu pjesmu „Nosim Isusa u svom srcu“, koju su predstavnici čakovečke Zajednice čuli na provincijskom susretu koordinatora zajednica „Vjere i svjetla“ iz cijele Hrvatske, a koja se ovog vikenda održavala u Koprivnici. Uslijedila je riječ mjeseca u koju nas je uveo fra Ivan Crnković. On je sve prisutne upitao o tome što im znače dolasci na susrete Zajednice. U odgovorima mogla se osjetiti radost zbog susreta s prijateljima, upoznavanja novih ljudi, međusobnog razumijevanja, ali i same činjenice da smo prilikom tih susreta uvijek u Očevoj blizini. U „vremenskoj prognozi“, dijelu u kojem članovi mogu, ako to žele, istaknuti ponešto važno što im se dogodilo od prošlog susreta, čuli smo nešto o postignutim sportskim rezultatima osoba s intelektualnim teškoćama, što im iznimno puno znači za izgradnju njihovog samopouzdanja.

U drugom dijelu susreta, pročitana su dva evanđeoska teksta u kojima Isus ozdravlja bolesne. Prvi evanđeoski tekst nam govori o snazi i prijateljskoj vjernosti. Naime, u trenutku kada je Isus naučavao u galilejskim gradovima i Jeruzalemu, četvorica ljudi donose svog bolesnog, odnosno uzetog, prijatelja pred Isusa da ga ozdravi. No, kako oko Isusa bijaše mnoštvo ljudi nisu mogli do njega te su morali svog uzetog prijatelja podići na krov te ga potom spustiti tik do Isusa, koji bolesnog ozdravlja riječima: „Otpušteni su grijesi tvoji, ustani i hodi!“ Okupljeno pak mnoštvo ostaje u čudu viđenim. O ovome odlomku prisutni su vidjeli i crtani film.

Drugi evanđeoski tekst prispodoba je o slijepcu Bartimeju kojega Isus ozdravlja prolazeći Jerihonom. Čuvši slijepca koji ga doziva riječima: „Sine Davidov, Isuse, smiluj mi se”, Isus zastane, protrlja mu oči kalom te Bartimej u tom trenu progleda i povjeruje. O tome je izveden i kratki scenski prikaz. Potom su pak prisutni mogli vidjeti na koji način slijepa osoba čita Braillovo pismo, a to nam je prezentirao član Zajednice Matija.

Pred sami kraj susreta, održana je kreativna radionica izrade cvijeća od papira koje će članovi darovati nekoj svojoj dragoj osobi. Nakon još jednog glazbenog predaha izmoljena je molitva „Vjere i svjetla“ te je uslijedilo zajedničko druženje te odlazak na svetu misu kojom je susret i završen.

Krunoslav Šardi