NaslovnaDjelatnostiFotogalerijeVideoAudioOdjeciKontakt

"Susreti koji traju" vlč. Blaža Tote

Knjigom “Susreti koji traju“ - “Occursus permanentes“ vlč. Blaž Tota, umirovljeni svećenik Varaždinske biskupije, zaokružio je trilogiju filozofsko-teoloških razmišljanja o duhovnom sadržaju najljepše i najdublje stvarnosti koju se naziva mistična stvarnost, a počinje u dušama mistika te završava u savršenom blaženstvu sjedinjenja s Bogom.

U svojoj najnovijoj knjizi Tota želi čitateljima pokazati putove kojima se dolazi do te stvarnosti koja vječno traje kao blažena sreća. Zato uz niz duhovnih tema koje obrađuje u prvom dijelu knjige, poput patnje, križa, svetosti i vječnosti, kojima je želio prikazati pravi smisao i radost života, autor u drugoj polovici ponovno donosi priloge o praktičnom življenju i svjedočenju vjere. Ovaj put u drugom dijelu donosi djelotvorne primjere svjedočenja onih koji su doživjeli ljepotu i radost kršćanskog svetog života, puta kojim su pozvani ići svi kršćani. Među tim svjedočkim primjerima nastojanja ostvarivanja svetosti života nalaze se i radosti doživljene u pokretu Kursilja i tijekom planinarskih pothvata, te one novije s mladima Varaždinske biskupije.

Zahvaljujući župniku u miru vlč. Blažu Toti na još uvijek aktivnoj pastoralnoj angažiranosti, varaždinski biskup Josip Mrzljak u predgovoru knjige ističe da je njegovo najnovije djelo doprinos Godini vjere u povodu 50. obljetnice jednog od najvažnijih događaja u povijesti Katoličke Crkve – II. vatikanskog sabora. Među one koji su “novo lice Crkve“ dočekali s velikom radošću i novim pastoralnim elanom svakako se ubrajao i tada mladi i poletan župnik u Svetom Martinu na Muri, u kojem se početni žar još uvijek nije ohladio.

“Susreti koji traju“ nastavak je razmatranja i meditacija iz prvih dviju knjiga “Ljubim, dakle jesam“ (2009.) i “Živjeti znači diviti se“ (2010.). Knjigu je, kao i prethodne dvije, uredio Zlatko Stapić, a obogaćena je i ovaj put fotografijama Damjana Korena.

Blaž Tota rođen je 1932. godine u Draškovcu u donjem Međimurju, a za svećenika je zaređen 1959. godine. Do umirovljenja bio je dugogodišnji župnik u Svetom Martinu na Muri, te je ostavio neizbrisiv trag u djelovanju pokreta Kursilja u Hrvatskoj. Posebnu ljubav njeguje prema planinarstvu i alpinizmu, koji su proželi njegov život kao čovjeka i svećenika.

Knjiga se po cijeni od 40 kn može nabaviti na porti Biskupskog ordinarijata u Varaždinu.