NaslovnaDjelatnostiFotogalerijeVideoAudioOdjeciKontakt

Josip Đurkan: Proštenište u Ludbregu

LUDBREG, 28. 8. 2011.

U okviru središnjih godišnjih sadržaja proslave Presvete Krvi, a posebno ovogodišnjeg velikog jubileja 600. obljetnice ludbreškog euharistijskog čuda, u Ludbregu je u nedjelju 28. kolovoza predstavljeno kapitalno djelo s povijesnim prikazom tamošnjeg Prošteništa Predragocjene Krvi Isusove, jedinog euharistijskog svetišta u Hrvatskoj.

Monografiju autora preč. Josipa Đurkana, dugogodišnjeg ludbreškog župnika i voditelja svetišta, predstavili su glavni urednik prof. Dubravko Bilić, predstavnik tiskarske kuće Stjepan Juranić, predstojnik Arhiva Varaždinske biskupije vlč. mr. Damir Bobovec i rektor Bogoslovnog sjemeništa u Zagrebu vlč. mr. Anđelko Košćak. Uvodno je govorio sam autor koji se prisjetio kako je potaknut ovom velikom i važnom ludbreškom obljetnicom još prije pet godina počeo prikupljati povijesnu građu i dostupne podatke o životu župe i događajima u prošteništu koji su neodvojivo povezani. Zahvalio je svima s kojima je surađivao na razvoju prošteništa kroz proteklih četvrt stoljeća poručivši kako je zajednički uložen trud vidljiv i u novoj knjizi, koja je nastojala sveobuhvatno progovoriti o prošteništu. Zahvalio je i svim suradnicima na pomoći u stvaranju ovog djela za koje je istaknuo da se sastoji od tri glavna dijela. U prvom povijesnom dijelu govori se o vremenu čuda početkom 15. st., zatim se podsjeća na zbivanja u narednim stoljećima, a najveći dio knjige odnosi se na događanja u novijoj hrvatskoj prošlosti. Zaželio je čitateljima da im ovo djelo bude trajan spomen na ludbreško proštenište.

U ime nakladničke kuće Tonimir iz Varaždinskih Toplica, koja je oblikovala i tiskala izdanje, Juranić je istaknuo kako je preč. Đurkan ovo izuzetno i zahtjevno djelo stvarao s mnogo truda, napora i strpljenja, ali ponajprije s mnogo ljubavi prema Bogu, Crkvi i prošteništu u kojem djeluje već 26 godina. Pisao je jednostavno kako bi napisano mogli razumjeti svi mali ljudi – proštenjari – koji iz dubine svoje duše slave Isusa i njegovu Presvetu Krv. Predstavljajući tehničke pojedinosti, kazao je kako monografija na 624 stranice ima 1.102 slikovna priloga, među kojima je više od tisuću fotografija.

Urednik Bilić knjigu je nazvao vrijednim prinosom ludbreškoj kulturi i književnosti i velikim obogaćenjem prikaza povijesti ovoga kraja, nazvavši je i svojevrsnom “enciklopedijom Ludbrega“, koja uz vjerske pruža i povijesne, demografske, gospodarske i druge podatke. Osvrnuo se na sadržaj knjige koja donosi prošlost Ludbrega i prikazuje je sve do današnjih dana, naglasivši kako se najveći dio priloga odnosi na posljednjih 20-tak godina, tijekom kojih se zbilo iznimno mnogo u pogledu razvoja prošteništa.

Mr. Bobovec rekao je kako je autor stvaranju knjige pristupio kronološki, nastojeći kao svjedok i sudionik, a ne kao povjesničar i znanstvenik, opisati iz “prve ruke“ događaje novije prošlosti. Kao “pastoralac“ pristupio je stvaranju knjige kao sastavnom dijelu svog svećeničkog služenja ludbreškoj župi i svetištu. U prigodi jubileja preč. Đurkan objavio je po prvi put na jednom mjestu obilje materijala kojeg je godinama marljivo prikupljao, među kojima su i vrijedni arhivski prilozi. Mr. Bobovec izdanje je nazvao rudnikom, ali i izvorom ideja i poticaja za daljnja istraživanja i produbljivanja spoznaja. Zaključio je kako je preč. Đurkan svojoj župi i prošteništu za jubilej ovom knjigom podario ponajljepši dar, a izlazak knjige iz tiska i njezino predstavljanje nazvao je jednim od ludbreških jubilejskih slavlja.

Mr. Košćak, raniji ludbreški kapelan, naglasio je kako je knjiga plod jednog vrijednog pastoralnog rada, te je svjedok i trajni spomenik rada na materijalnoj izgradnji svetišta i na pastoralnoj duhovnoj skrbi za župljane i hodočasnike. U nastavku se osvrnuo na bogat sadržaj knjige koja je svojevrsna kompilacija onoga što su razni autori pisali o prošteništu kroz njegovu povijest, među kojima je i sadašnji župnik koji je prethodnih godina objavio već nekoliko izdanja o ludbreškom svetištu.

Uvodno slovo monografiji napisao je varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak koji ističe kako je knjiga svojevrsna spomenica prošlosti, ali i nadahnuće za budućnost svim vjernicima i hodočasnicima koji u svetište dolaze jačati i učvršćivati svoju vjeru u Isusovu prisutnost u svijetu, posebno u euharistiji. U knjizi su tekstom i slikovnim prilozima predstavljeni: povijesno-zemljopisno određenje Ludbrega i okolice, crkvena dobra i posuđe, ludbreški župnici i orguljaši, domaći sinovi svećenici, rad časnih sestara, ludbreško čudo, zavjet Hrvatskog sabora i gradnja zavjetne kapele, vjerski život u Ludbregu kroz povijest, život prošteništa u slobodnoj Hrvatskoj, hodočašća, propovijedi i govori u prigodi proslava Svete nedjelje i drugih slavlja te su na kraju objavljeni prilozi vezani uz proslavu jubileja 600. obljetnice.

Predstavljanju monografije nazočili su biskupijski kancelar mons. Antun Perčić, ujedno predsjednik Glavnog odbora proslave ludbreškog jubileja, gradonačelnik Ludbrega Marijan Krobot te mnogobrojni drugi uzvanici i gosti. S više pjesama nastupio je mješoviti pjevački zbor župe Ludbreg pod ravnanjem Antuna Kranjčeca, koji je na kraju predstavio najnoviji, sedmi po redu, nosač zvuka župnoga zbora koji već tradicionalno predvodi liturgijsko pjevanje na ludbreškim svečanim slavljima, a u srijedu 31. kolovoza imat će svoj tradicionalan samostalan cjelovečernji koncert.

Jasminka Bakoš-Kocijan