NaslovnaDjelatnostiFotogalerijeVideoAudioOdjeciKontakt

Druga knjiga vlč. Blaža Tote "Živjeti znači diviti se"

VARAŽDIN, 19. 1. 2011.

"Živjeti znači diviti se" druga je knjiga vlč. Blaža Tote, umirovljenog svećenika Varaždinske biskupije, koju je objavio potkraj 2010. godine.

Nastavak je to godinu dana ranije izdane knjige "Ljubim, dakle jesam" u kojoj je vlč. Tota objavio svoja filozofsko-teološka promišljanja o objavljenim istinama kršćanske vjere i niz duhovno-planinarskih misli i meditacija želeći pomoći u zbližavanju ljudskih srdaca s Bogom i braćom ljudima.

U drugoj knjizi autor u prvom dijelu donosi svoja sabrana promišljanja o sakramentima krštenja i pomirenja, djelovanju Duha Svetog, osjećajima zahvalnosti i milosti, apostolatu i celibatu, poslanju svećenika, kao i misli u povodu Svećeničke godine i vjeri u životu kršćana. U drugom dijelu autor nastavlja iznositi svoje doživljaje s planinarskih pohoda i uspona na planinske vrhunce, koje je počeo objavljivati još u prvoj knjizi, a iznosi i kako su se pojedine istine kršćanske vjere doživljeno i ostvareno utisnule u njemu bliska Božja stvorenja.

Druga Totina knjiga, kao i prethodna, pobudila je veliko zanimanje, pa su obje naklade već gotovo rasprodane. Kao iskusan dugogodišnji pastoralni djelatnik i pionir Kursilja u Hrvatskoj, autor iznosi svoja filozofsko-teološka razmišljanja, koja su ujedno duboko emotivno i duhovno proživljena, sa željom da čitatelje uputi na dublje promišljanje o temeljima kršćanske vjere. U prvoj knjizi autor je htio pokazati kako je bit ljudskog postojanja – ljubiti i biti ljubljen. Kao što ljubiti znači živjeti, onda se ne može ljubiti bez divljenja svemu stvorenome od Onoga koji je sve stvorio. Autorova promišljanja i doživljaji u osnovi su duhovna stvarnost koja je vrijedna divljenja.

U predgovoru knjizi, koju je uredio Zlatko Stapić, varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak ističe kako je čitav ljudski život jedno veliko uspinjanje, odnosno svi "planinare" za pravim smislom svoga života, za vrhuncem kojeg žele osvojiti. Podsjeća kako su kršćani na poseban način uvjereni da je Bog vrhunac životnog uspinjanja i da nema većeg i višeg cilja za osvojiti. Na tom usponu do vrhunca nudi se mnoštvo raznih putova, pa i onih koji ne vode do pravog cilja. Totinu knjigu nazvao je pomoći u životnom usponu do Boga, zaključivši kako svećenik i strastveni planinar Blaž Tota svojim životnim iskustvom drugima želi pomoći da prepoznaju prave putove kako bi stigli do vrhunca nad vrhuncima.

Blaž Tota rođen je 1932. godine u župi Draškovec u donjem Međimurju, a za svećenika je zaređen 1959. g. u Prelogu. Više od tri desetljeća bio je župnikom u Svetom Martinu na Muri. Uvidjevši da je rad u velikim župnim zajednicama često neefikasan, prihvatio je promicanje pokreta Malog tečaja kršćanstva Kursilja u Hrvatskoj, čijem je začetniku biskupu Miji Škvorcu obećao kako će jednog dana objaviti teme o kojima se na tečajevima Kursilja govori i koje je osobno obradio te ih iznosio na susretima. Njegove dvije knjige nakon mnogo godina ispunjenje su tog obećanja kojeg je dao ocu Kursilja u Hrvatskoj. Nakon dugog svećeničkog života autor je zaključio kako se sreća ljudi nalazi u tome da se hrabro i spremno odazovu životu i Bogu.

Jasminka Bakoš-Kocijan