NaslovnaDjelatnostiFotogalerijeVideoAudioOdjeciKontakt

«Bog mojih detalja» vlč. Tonija Štefana

ZAGREB, srpanj 2010.

U izdanju «Teovizije» Zagreb u srpnju ove godine iz tiska je izašla knjiga vlč. Tonija Štefana pod nazivom «Bog mojih detalja».

To djelo, izašlo kao 21. knjiga «Teovizijine» biblioteke «Riječ za dobar dan», uredio je Matej Glavica koji u uvodniku pod nazivom «Detalji koji život znače» čitatelju posvješćuje kako je autor prihvatio izazov: oćutjeti Boga u detaljima života. Tom mišlju otvara se zbirka detalja iz svećeničkog i misionarskog života Tonija Štefana koji otkriva velikoga Boga u malim detaljima ljudskoga života. Za to je potrebno pažljivije otvoriti oko i uho, a najviše srce. U taj izazov sigurno je jednostavnije bilo upustiti se svećeničkom oku, uhu i srcu, smatra Glavica koji naglašava da svećenik Štefan kroz dragocjeni mozaik od 51 priče na 150 stranica pokazuje kako osobno ima duboko iskustvo Isusa u detaljima svoga života. Štefanovu zbirku krase i obilježavaju zadivljenost Isusovom osobom, njegovim načinima i postupcima i njegovim životnim detaljima. Sve se kreće oko i zbog Isusa – a kako bi drugačije i mogao govoriti i pisati svećenik?, pita se urednik koji zaključuje da su detalji u zbirci istinski doživljaji, ne naučena teologija, čak ne niti životna škola, nego živi doticaj Boga.

Autor knjige, Antun Toni Štefan, rođen je 1960. godine u Prelogu u donjem Međimurju, a za svećenika je zaređen 1986. u Zagrebu. Iste godine odlazi u afričku državu Benin gdje je kao misionar u biskupiji Porto-Novo djelovao punih 18 godina. U župi Svete Obitelji u Adjarri bio je župnikom 16 godina, sve do povratka u Varaždinsku biskupiju 2004. godine. Tri godine vodio je biskupijski Ured za pastoral duhovnih zvanja i Misijski ured, a od 2007. godine na službi je duhovnika u Međubiskupijskom sjemeništu u Zagrebu. Posljednjih godina surađuje s nekoliko javnih medija, pa je tako nastala i ova zbirka kraćih duhovnih priča, koju zaključuje upravo ona o uskrsnoj radosti i pobjedi: «Uskrsni Isus je pobjednik u našim životima. I uistinu više ništa nije isto od kada je On hodao ovom Zemljom.»

Jasminka Bakoš-Kocijan