NaslovnaDjelatnostiFotogalerijeVideoAudioOdjeciKontakt

Biskup Marko – Život za čovjeka

VARAŽDIN, 19. 8. 2011.

Knjiga propovijedi, govora i poruka prvog varaždinskog biskupa mons. Marka Culeja (1997. – 2006.) pod nazivom “Biskup Marko – Život za čovjeka“, koju je izdala Varaždinska biskupija, predstavljena je u petak 19. kolovoza u prigodi pete obljetnice biskupove smrti.

Svečanost predstavljanja održana je u biskupijskom Pastoralnom centru u Varaždinu, a nazočili su joj mnogobrojni svećenici na čelu s biskupima Josipom Mrzljakom, domaćinom, i Jurjem Jezerincem, vojnim ordinarijem, rodbina i prijatelji biskupa Marka te vjernici iz različitih krajeva.

Okupljene je pozdravio moderator predstavljanja vlč. Marko Đurin, predstojnik biskupijskog Ureda za medije, koji je uredio knjigu zajedno s biskupijskom stručnom suradnicom za medije Jasminkom Bakoš-Kocijan, koja je izdanje i grafički oblikovala. Uz urednike knjige na predstavljanju su govorili i dr. Stanko Ilčić, školski kolega biskupa Marka i njegov prijatelj od dječačkih dana, mons. Ivan Miklenić, rodom iz Desinića u kojem je biskup Marko bio na službi župnika, te biskup Mrzljak. Nekoliko duhovnih pjesama izveo je mješoviti sastav Arka iz Varaždina, koji je predstavljanje zaključio pjesmom “Kako si velik“, koja je bila osobito draga biskupu Marku te su uz nju biskupovi zemni ostaci položeni u katedralnu grobnicu. Svečanost predstavljanja i prisjećanja na biskupov život započela je snimkom dijela njegove nastupne homilije na ustoličenju za prvog varaždinskog biskupa, kojom je najavio svoje pastirsko djelovanje u novoj biskupiji, a prikazana je i snimka dijela korizmene homilije koju je uputio sudionicima križnog puta mladih Varaždinske biskupije nekoliko mjeseci prije smrti. Vlč. Đurin kazao je kako je knjiga priređena sa željom da se sačuva uspomena na biskupa Marka kojeg se drago i s radošću sjećamo, dodavši da se u njoj nalaze propovijedi, govori i poruke koje je izgovorio ili zapisao za vrijeme službe varaždinskog biskupa.

O nastanku knjige i njezinu sadržaju govorila je urednica Jasminka Bakoš-Kocijan koja je istaknula kako se sastoji od 125 priloga te 160 fotografija nastalih tijekom 9-godišnje službe biskupa Marka u Varaždinu. Podsjetila je kako je biskup Marko, koji je sa svima njegovao toplu komunikaciju, srdačne susrete imao i s predstavnicima medija dodavši da su upravo biskupijski djelatnici u medijima pripremili ovo izdanje koje je željelo oslikati odnose biskupa sa svim crkvenim i društvenim skupinama, od svećenika i vjeroučitelja, preko mladih i bračnih parova, do zatvorenika i Roma za koje se često govori da su to skupine na rubu društva. Dr. Ilčić osvrnuo se u svom izlaganju na cjeloživotno druženje koje je njegovao s biskupom od njihove 11. godine života, a u Varaždinu je kao zborovođa katedralnog zbora s njime blisko surađivao. Okupljenima je kazao kako se briga biskupa Marka za čovjeka nije očitovala samo u poticajnim riječima, nego i nečem gotovo suprotnom: u tome što je tijekom komunikacije znao i zašutjeti i sa zanimanjem slušati bližnjeg. Kao njegov osobni liječnik rekao je da je biskup Marko svoju bolest sve do smrti vrlo strpljivo podnosio sa željom da Bogu služi sve dok može i dok to On od njega traži.

Mons. Miklenić, zagrebački kanonik i glavni urednik Glasa Koncila, o svojem je dugogodišnjem župniku govorio s osobitim poštovanjem i zahvalnošću naglasivši da ga je smatrao drugim ocem zbog obilja njegove dobrote koja je u vrijeme njegova župnikovanja potaknula 15-tak mladića da krenu na put prema svećeništvu, a čak 11 ih je postalo svećenicima. Knjigu je primio s posebnom radošću jer je tijekom 16 godina, u vrijeme svog školovanja za svećenika, upijao njegove propovijedi u Desiniću, te učio iz njih jer su uvijek bile jednostavne i razumljive, izgovarane sa srcem i uvjerenjem. Iza svojih izgovorenih riječi Marko je stajao cijelim svojim bićem i životom, rekao je mons. Miklenić koji je istaknuo kako nikad ne bi postao novinar da nije slušao njegove propovijedi i njegov sažet i precizan govor, njegove birane riječi – što je osnova novinarstva. Analiziravši knjigu u elektronskom obliku, kazao je kako se u objavljenim prilozima u višestruko većem broju spominju riječi dobrota i ljubav u odnosu na riječ vjera, što pokazuje koliko je naglasak stavljao upravo na te vrijednosti. To je odraz njegove nutrine jer je bio čovjek dobra, rekao je mons. Miklenić. Naglasio je da su sve biskupove poruke, koje je u raznim prigodama upućivao vjernicima, vrlo kratke jer je bio svjestan da veliki tekstovi danas ne dopiru do čovjeka. Njegove su rečenice također bile kratke i vrlo komunikativne, govorio je jednostavnim rječnikom te se izravno obraćao svakom čovjeku. Bio je autentičan i uvjerljiv propovjednik, koji je imao osjećaj za gotovo poetsku riječ koja dolazi iz srca, nikad nije govorio fraze, volio je iznositi tople životne primjere, a citate je koristio samo da bi s drugima podijelio najljepše misli, kazao je mons. Miklenić.

Predstavljanje je svojim pastirskim riječima zaključio sadašnji varaždinski biskup Josip Mrzljak koji je rekao da je riječ o vrlo zanimljivom izdanju koje donosi mnoštvo priloga i fotografija, među kojima je i nekoliko portreta biskupa Marka koji ga prikazuju na onaj način kako je ostao svima u sjećanju, i to kao čovjeka koji iza svog radosnog, srdačnog i iskrenog lica nema neko drugačije naličje, kako to mnogi drugi imaju. Zaželio je svima da budu, ne samo čitatelji i gledatelji knjige, nego i oni koji će slijediti poticajne riječi biskupa Marka.

Na kraju su upućene zahvale svima koji su sudjelovali u pripremi knjige. Zahvaljeno je s. Graciji Rajković, biskupovoj tajnici, koja je prvih godina zapisivala njegove propovijedi, te novinarki Jasminki Bakoš-Kocijan koja je tijekom devet godina njegove službe također zapisala brojne njegove cjelovite govore ili ih prenijela putem novinarskih izvješća. Na fotografskim prilozima zahvaljeno je arhivima Varaždinske biskupije i tjednikâ Glas Koncila i Varaždinske vijesti, foto-studiju Plavec Fiket, te autorima fotografija J. Bakoš-Kocijan i svećenicima Damjanu Korenu, Nedjeljku Pintariću i Krunoslavu Novaku. Posebna zahvala upućena je biskupu Mrzljaku koji je s posebnom radošću podržao izdavanje knjige, sa zanimanjem pratio njezino ostvarenje te napisao uvodnu riječ. Zahvaljeno je i drugom uvodničaru mons. Ivanu Godini, generalnom vikaru, te svim predstavljačima knjige, koja je u prodaji po cijeni od 100 kuna.