NaslovnaDjelatnostiFotogalerijeVideoAudioOdjeciKontakt

Ana Žišković "Iz dubine duše"

ČAKOVEC, 26. 7. 2010.

U Katoličkom domu Franjevačkog samostana u Čakovcu u ponedjeljak 26. srpnja predstavljena je knjiga poezije i proze «Iz dubine duše» autorice Ane Žišković iz Čakovca.

Autorica je dugogodišnja suradnica više svjetovnih i katoličkih medija, a kao zauzeti laik suradnica je župe sv. Nikole u Čakovcu i Franjevačkog samostana te članica Uređivačkog odbora mjesečnog lista čakovečkih župa «Zvona» od 1995. godine.

Mnoštvo okupljenih, među kojima su bili brojni franjevci, predstavnici crkvenog, javnog i društvenog života te župljani Čakovca i okolice, u dvorani Katoličkog doma pozdravio je domaći župnik i gvardijan fra Stanko Belobrajdić koji je uvodno kazao kako već dugo dvorana nije bilo tako popunjena, što pokazuje da uistinu mnogi ljudi u srcu nose veliko poštovanje i ljubav prema Ani Žišković koja ih je sve zajedno sabrala. Naglasio je da su se okupili na predstavljanju njezina djela koje je nastajalo desetljećima i koje donosi pisanu riječ u poeziji i prozi. Kao sadašnji župnik te uime svih svojih prethodnika, uputio je veliku zahvalnost dugogodišnjoj župnoj suradnici koja je uvijek spremno podržavala čakovečke franjevce i bila od velike pomoći u pastoralnom radu. Zaželio je čitateljima da se kroz njezine pisane retke prisjete mnogih lijepih trenutaka, te dožive sve ono što je njima htjela izreći. Zaželio joj je puno Božjeg blagoslova te nadahnuća da i dalje piše za svoju dušu jer je to najveće bogatstvo.

O zbirci je govorio prof. dr. Stjepan Hranjec, predsjednik čakovečke Matice hrvatske i župni suradnik, koji je kazao da sam naslov knjige pokazuje kako su u zbirci sabrane pjesme koje su nastale iskreno te nimalo površno, nego iz dubine njezine duše. Knjigu uvodno otvara autoričina napomena da je posvećuje obitelji te da njome želi svima reći hvala i otkriti dio sebe, svoju osobnost i svoje osjećaje. Time je potvrdila bit književnosti, a to je da onaj koji piše razgrće veo sa svoje intime i duhovno se otkriva pred čitateljem. Istaknuo je kako je knjiga svjedočanstvo jedne osobe koja je svoju nutrinu izrazila perom i javnosti podastrla stihove kao darove iz dubine svoje duše.

Prvi dio knjige pod nazivom «Iz dubine duše» donosi 50-tak pjesama na štokavskom narječju, a središnji pod nazivom «Moj dragi kaj» još 40-tak na kajkavskom. Posljednji dio «Vjera, ljubav, sebedarje, zahvalnost» sadržava 15-tak uglavnom lirskih proznih priloga kojima je autorica zabilježila važne nadnevke iz župne i franjevačke prošlosti.

Na predstavljanju je nekoliko pjesama pročitao voditelj Dejan Buvač, dok je sama autorica, uz ostale, pročitala i naslovnu pjesmu te završnu «Za kraj riječ mala, hvala».

S nekoliko glazbenih priloga nastupio je ženski sastav «Glorija» koji je izrastao iz znamenitog čakovečkog dječjeg zbora «Makovci», te poznati međimurski kantautor Martin Srpak koji živi u Zagrebu, koji je uglazbio autoričinu pjesmu o milom zavičaju, te joj na kraju pjesmom zajedno sa svim okupljenima čestitao imendan i rođendan koje je proslavila istoga dana.

Ana Žišković rođena je 26. srpnja 1945. godine u Novom Selu Rok kod Čakovca. Od najranije mladosti bavila se pisanjem. Svoje je prozne radove i pjesme pisala tijekom osnovnoškolskih i srednjoškolskih dana, te ih objavljivala u raznim listovima za mlade. Udajom i preseljenjem u Čakovec 1966. godine uključila se u rad župe sv. Nikole, gdje je postala aktivna župna suradnica. Pisala je pozdravne govore, molitve vjernika i pjesme prigodom većih blagdana i proslava. Bila je suradnica više svjetovnih i katoličkih medija, a njezine radove objavili su i neki zbornici poput Hrvatskog kajkavskog kolendara, Književnog kruga «Reči rieč» i zbornika 100 hrvatskih pisaca Matice hrvatske iz Zaprešića. Tijekom Domovinskog rata svoju bol pretakala je u stihove i pjesmama sudjelovala na humanitarnim priredbama. Iz «Dubine duše» njezina je prva knjiga kojom želi objediniti svoj rad i potaknuti čitatelje na razmišljanje o vrednotama života.

Jasminka Bakoš-Kocijan